Aktuality

Vo štvrtok 7.marca večer bol hasičom ohlásený požiar suchého porastu pri ceste vedľa RC letiska, medzi obcami Abrahám a Pusté Úľany. Výjazd bol vykonaný v čase 18:35 s technikou Iveco Daily + 4. Po príjazde na miesto sme zistili, že horí nahromadená suchá pokosená tráva a suchý porast v tesnej blízkosti. Oheň sa následkom silného vetra rozširoval do okolia. Na likvidáciu sme nasadili jeden D prúd s kombinovanou prúdnicou. Počas zásahu sme boli informovaní okoloidúcim občanom, že asi 150 metrov ďalej sa nachádza druhé ohnisko, ktoré už len tlelo. Pristúpili sme teda k uhaseniu aj tohto požiaru a následne boli prekontrolované obidve miesta. V čase 19:55 sa jednotka vrátila na základňu doplniť hasiace látky a PHM. O priebehu zásahu a jeho ukončení sme informovali operačné stredisko HaZZ. Fotografie zo zásahu si môžete pozrieť v galérii alebo stačí kliknúť na fotografiu. Pripájame aj krátke stanovisko k zásahu:

Vážení občania,

DHZ Abrahám svojou činnosťou presiahol 20 rokov od svojho znovu založenia. Postupne sme sa prepracovali k vybaveniu a technike, samozrejme aj k pomerne kvalitnej odbornosti pri zdolávaní rôznych udalostí v našej obci a blízkom okolí. Sme takmer 365 dní v roku 24 hodín (okrem zamestnania) k dispozícii pre všetkých občanov, ktorí potrebujú našu pomoc. Častokrát vychádzame na zásah v nočných hodinách za nepriaznivého počasia, keď mnohí z Vás ani netušia že sa niečo deje. Všetko to robíme bez nároku na odmenu a nepotrpíme si ani na poďakovanie. Je to proste v človeku nezištne pomôcť v núdzi. V dnešnej dobe sa však táto vlastnosť u mnohých ľudí vytráca, čo sme mohli zažiť aj pri našom poslednom zásahu. Nebudem nikoho menovať, tých ktorých sa to týka sa tam nájdu. Za nepríjemného počasia sme boli privolaní k likvidácii požiaru pri letisku, kde horela tráva a suchý porast, ktorý bol zapálený a ponechaný bez dozoru. Túto vec nepochopím, pretože ešte v ten deň SHMU vyhlasovalo mimoriadnu situáciu kvôli vetru. Iskry a horiace chumáče rozfukovalo do okolia a horenie sa nekontrolovane šírilo k suchým stromom. Oheň sme v poriadku uhasili a vrátili sa na zbrojnicu. To čo nasledovalo potom mi vyrazilo dych, absolútna drzosť niektorých ľudí. Slová ako nemáte čo robiť, kto vám to kázal, mali ste sa ma opýtať, starajte sa o iné veci, atď. My sme na tento zásah nešli z dlhej chvíle hľadať oheň po chotári, ale preto že sme tam boli privolaní a nemyslite si že sa nám chcelo. Proste povinnosť a všetko ide bokom. Ešte teraz keď to píšem smrdím od dymu, oblečenie mám od blata a popola. Keby sme odmietli výjazd, počúvali by sme zas posmešné reči typu keby niečo horelo a my by sme tam neboli, veď načo máme hasičov, atď. Doteraz sme vždy pokiaľ to bolo v našich silách a neboli v práci na výjazd vyšli a pomohli sme ako sa dalo v rámci našich možností. Preto sa chceme poďakovať všetkým, ktorí našu snahu a pomoc nielen pri zásahoch ocenia. A taktiež sa nehneváme ani na našich neprajníkov, pretože ak raz budú potrebovať pomoc prídeme k nim na pomoc, bez ohľadu na to či nás majú radi alebo nie. Dobrovoľné hasičstvo je poslanie a služba verejnosti, skúste sa zamyslieť čo ste práve Vy pre obec nezištne vykonali.

Štefan Palčo - veliteľ DHZ Abrahám

V sobotu 2.marca sme sa zúčastnili tradičného pochovávania basy v kultúrnom dome. Viac si môžete prečítať po kliknutí na fotografiu.

V sobotu 23.februára zorganizoval hasičský zbor v kultúrnom dome výročnú členskú schôdzu. Za prítomnosti viacerých hostí sme zhodnotili svoju činnosť a prijali plán hlavných úloh na rok 2019. Ďakujeme hosťom, že prijali naše pozvanie a strávili s nami príjemný večer!

V mesiaci január sme si pripomenuli 10 rokov od spustenia našej webstránky www.dhzabraham.sk, ktorá už celú dekádu pravidelne informuje o aktivitách abrahámskych hasičov. Za 10 rokov činnosti získala vyše 21700 prístupov a tento počet neustále rastie. Je to dôkaz že ľudia majú stále záujem o jej obsah. Vznikla ešte v dobe, keď iné organizácie v obci nemali svoje stránky a nevyužívali možnosti tejto propagácie, maximálne tak v abrahámskych novinách. Nájdete na nej podrobné informácie o histórii hasičov, fotografie, dokumenty, predpisy, články z novín, výsledky súťaží, čerpanie financií, kontakty, staršie i najnovšie aktuality. Okrem toho tu nájdete aktuálne fotografie z výstavby hasičskej garáže. Pribudol žľab a zvody na vodu zo strechy. Druhá vrstva omietky je takmer hotová. Začínajú sa betónovať obrubníky okolo celej budovy. Vnútro garáže je vymaľované, chýba ešte betónový poter. Plot s nájazdom do garáže sa bude robiť na záver. Čaká sa na rozhodnutie zastupiteľstva, nakoľko sa má rušiť a posúvať plot v materskej škole ku garáži a zbrojnici. Zväčší sa tým dvor v materskej škole, takisto sa v mesiaci marec budú presúvať niektoré kontajnery a odpad (pneumatiky, železo) do nového zberného dvora. Fotografie z celej výstavby si môžete pozrieť v galérii alebo stačí kliknúť na obrázok dole.

Aktuality z roku 2018

Aktuality z roku 2017

Aktuality z roku 2016

Aktuality z roku 2015

Aktuality z roku 2014

Aktuality z roku 2013

Aktuality z roku 2012