Aktuality

V júlovom čísle Abrahámskych novín nám vyšiel článok o aktuálnej činnosti zboru. Takisto tu nájdete jeden z prvých článkov DHZ z roku 2004 o nočnej hasičskej súťaži. Kompletné noviny si môžete prečítať na obecnej stránke www.abraham.sk

V sobotu 6.júla členovia zboru zorganizovali brigádu, počas ktorej previezli techniku z obecného úradu do nových priestorov garáže. Zároveň sa upratovala hasičská zbrojnica a okolie garáže (kosenie, odvoz častí betónového plota, prenesenie skladu a zásahových vecí do garáže). Zvyšky stavebného odpadu, železa, kartónov a papiera, starý plot od škôlky a pneumatiky zo súťaže sa postupne vyvážali na zberný dvor. Stará garáž na obecnom úrade bola vyčistená a odovzdaná k parkovaniu obecných vozidiel. Na záver sa na fasádu garáže namontoval znak s nápisom, umyla technika a pripravila k výjazdu. Všetkým zúčastneným ďakujeme za pomoc! Kompletné fotografie od výstavby po sťahovanie techniky si môžete pozrieť v galérii.

 

V sobotu 22.júna sme sa zúčastnili Dňa detskej radosti v obci Malá Mača, kde sme pre deti pripravili penu a malú ukážku techniky.

 

V sobotu 15.júna o 18:55 bol hasičom prostredníctvom operačného strediska v Trnave ohlásený požiar rodinného domu v obci Pusté Úľany. Výjazd bol vykonaný v čase 19:00 s technikou Iveco Daily 1+5 a osobným autom 1+2. Po príchode sa na mieste udalosti nachádzala jednotka HaZZ zo Serede a Galanty, veliteľ zásahu určil činnosť pre našich členov. Prvá skupina vytvorila prívodné vedenie od hydrantu k CAS30 Tatra 815-7, druhá skupina bola poslaná k haseniu požiaru a rozoberaniu strešnej konštrukcie. Počas zásahu sa na miesto udalosti dostavila jednotka Policajného zboru, DHZ Veľké Úľany a vyšetrovateľ príčin požiarov s termokamerou. Po likvidácii požiaru bol vykonaný záverečný prieskum. Následne jednotka zbalila vecné prostriedky a v čase 21:05 sa vrátila na základňu. Fotografie zo zásahu môžete nájsť v galérii.

 

V sobotu 15.júna sme na obecnom dni v Abraháme pripravili pre deti hromadu peny.

 

V sobotu 8.júna prebehlo na Váhu pri obci Vinohrady spoločné cvičenie DHZ Pata, Abrahám a Šintava. Bolo zamerané na použitie diaľkovej dopravy vody pri hasení pomocou sériovo zapojených čerpadiel. Preverila sa pripravenosť a súčinnosť jednotiek, funkčnosť spojenia a komunikácia pri diaľkovej doprave vody, stav techniky a vecných prostriedkov. Fotografie z cvičenia si môžete pozrieť v galérii.

 

V nedeľu 2.júna sme sa zúčastnili na oslavách MDD v obci Hoste. Fotografie si môžete pozrieť v galérii.

 

V utorok 30.apríla sme opäť stavali máj pri kultúrnom dome. Fotografie zo stavania nájdete po kliknutí na fotografiu.

V pondelok 29.apríla bol na hasičskom aute Iveco Daily vykonaný pravidelný servis vo firme AGROTEC v Nitre. Menili sa všetky potrebné oleje, filtre, kvapaliny podľa plánu údržby a kontroloval sa celkový stav vozidla.

V piatok 26.apríla o 16:45 boli hasiči prostredníctvom operačného strediska v Trnave požiadaní o pomoc pri likvidácii spadnutého stromu na ceste medzi obcami Hoste a Majcichov. Výjazd bol vykonaný v čase 16:58 s technikou Iveco Daily 1+5. Po príchode na miesto udalosti bolo zistené, že sa jedná o nalomený konár, ktorý obmedzoval jazdu v jednom pruhu. Po jeho spílení hasiči pozametali vozovku od drobných úlomkov. O 17:56 sa jednotka vrátila na základňu.

 

V sobotu 20.apríla na Veľkú noc sme strážili Boží hrob.

 

V aprílovom čísle Abrahámskych novín nám vyšli dva články o aktuálnej činnosti. Môžete si ich prečítať na obecnej stránke spolu s novinami, v dokumentoch alebo stačí kliknúť na obrázky nižšie.

 

V stredu 17.apríla boli hasiči požiadaní o prečistenie vodovodného potrubia v obci. Počas dňa došlo k poruche kompresora na čerpacej stanici, ktorý sa po vyše 30tich rokoch činnosti musel vymeniť. Našťastie sa podarilo zohnať vhodný kompresor a nainštalovať ho včas do čerpacej stanice. Pri poruche sa nahromadili usadeniny v potrubí, ktoré sme pomocou koncových hydrantov postupne vypúšťali v čase od 18:15 do 20:30. Okrem toho za posledné tri týždne došlo k viacerým poruchám na vodovodnom potrubí pri predajni potravín v centre obce. Potrubie staré vyše 50 rokov bolo na viacerých miestach prasknuté a bola nutná výmena. Po výmene sme ešte v ten deň umývali cestu a chodník od zeminy. Nebolo to pre nás posledné čistenie, nakoľko sa ide vymieňať zbytok potrubia až po križovatku. Ďakujeme všetkým, ktorí pomáhali pri riešení tejto havarijnej situácie! Fotografie si môžete pozrieť v galérii.

 

V sobotu 13.apríla prebehlo v obci Čierna Voda spoločné taktické cvičenie DHZ okresu Galanta, ktoré bolo zamerané na použitie diaľkovej dopravy vody pri hasení. Na cvičení sa zúčastnilo celkovo 17 dobrovoľných zborov a jednotka OR HaZZ v Galante. Dĺžka diaľkovej dopravy vody bola cca 2km. Cieľom cvičenia bolo preveriť pripravenosť a súčinnosť hasičských jednotiek pri doprave vody pomocou dostupnej techniky, skontrolovať funkčnosť spojenia a komunikáciu pri zásahu, stav hasičskej techniky a vecných prostriedkov. Fotografie z cvičenia si môžete pozrieť v galérii.

 

DHZ Abrahám sa zapojil do zvolávacieho systému Fireport (www.fireport.sk), ktorý prostredníctvom volania a SMS upozorňuje členov na výjazd. Podrobnosti o systéme môžete nájsť na webstránke alebo po kliknutí na obrázok Fireport.

Vo štvrtok 7.marca večer bol hasičom ohlásený požiar suchého porastu pri ceste vedľa RC letiska, medzi obcami Abrahám a Pusté Úľany. Výjazd bol vykonaný v čase 18:35 s technikou Iveco Daily + 4. Po príjazde na miesto sme zistili, že horí nahromadená suchá pokosená tráva a suchý porast v tesnej blízkosti. Oheň sa následkom silného vetra rozširoval do okolia. Na likvidáciu sme nasadili jeden D prúd s kombinovanou prúdnicou. Počas zásahu sme boli informovaní okoloidúcim občanom, že asi 150 metrov ďalej sa nachádza druhé ohnisko, ktoré už len tlelo. Pristúpili sme teda k uhaseniu aj tohto požiaru a následne boli prekontrolované obidve miesta. V čase 19:55 sa jednotka vrátila na základňu doplniť hasiace látky a PHM. O priebehu zásahu a jeho ukončení sme informovali operačné stredisko HaZZ. Fotografie zo zásahu si môžete pozrieť v galérii alebo stačí kliknúť na fotografiu. Pripájame krátke stanovisko k zásahu:

Vážení občania,

DHZ Abrahám svojou činnosťou presiahol 20 rokov od svojho znovu založenia. Postupne sme sa prepracovali k vybaveniu a technike, samozrejme aj k pomerne kvalitnej odbornosti pri zdolávaní rôznych udalostí v našej obci a blízkom okolí. Sme takmer 365 dní v roku 24 hodín (okrem zamestnania) k dispozícii pre všetkých občanov, ktorí potrebujú našu pomoc. Častokrát vychádzame na zásah v nočných hodinách za nepriaznivého počasia, keď mnohí z Vás ani netušia že sa niečo deje. Všetko to robíme bez nároku na odmenu a nepotrpíme si ani na poďakovanie. Je to proste v človeku nezištne pomôcť v núdzi. V dnešnej dobe sa však táto vlastnosť u mnohých ľudí vytráca, čo sme mohli zažiť aj pri našom poslednom zásahu. Nebudem nikoho menovať, tých ktorých sa to týka sa tam nájdu. Za nepríjemného počasia sme boli privolaní k likvidácii požiaru pri letisku, kde horela tráva a suchý porast, ktorý bol zapálený a ponechaný bez dozoru. Túto vec nepochopím, pretože ešte v ten deň SHMU vyhlasovalo mimoriadnu situáciu kvôli vetru. Iskry a horiace chumáče rozfukovalo do okolia a horenie sa nekontrolovane šírilo k suchým stromom. Oheň sme v poriadku uhasili a vrátili sa na zbrojnicu. To čo nasledovalo potom mi vyrazilo dych, absolútna drzosť niektorých ľudí. Slová ako nemáte čo robiť, kto vám to kázal, mali ste sa ma opýtať, starajte sa o iné veci, atď. My sme na tento zásah nešli z dlhej chvíle hľadať oheň po chotári, ale preto že sme tam boli privolaní a nemyslite si že sa nám chcelo. Proste povinnosť a všetko ide bokom. Ešte teraz keď to píšem smrdím od dymu, oblečenie mám od blata a popola. Keby sme odmietli výjazd, počúvali by sme zas posmešné reči typu keby niečo horelo a my by sme tam neboli, veď načo máme hasičov, atď. Doteraz sme vždy pokiaľ to bolo v našich silách a neboli v práci na výjazd vyšli a pomohli sme ako sa dalo v rámci našich možností. Preto sa chceme poďakovať všetkým, ktorí našu snahu a pomoc nielen pri zásahoch ocenia. A taktiež sa nehneváme ani na našich neprajníkov, pretože ak raz budú potrebovať pomoc prídeme k nim na pomoc, bez ohľadu na to či nás majú radi alebo nie. Dobrovoľné hasičstvo je poslanie a služba verejnosti, skúste sa zamyslieť čo ste práve Vy pre obec nezištne vykonali.

Štefan Palčo - veliteľ DHZ Abrahám

V sobotu 2.marca sme sa zúčastnili tradičného pochovávania basy v kultúrnom dome. Viac si môžete prečítať po kliknutí na fotografiu.

V sobotu 23.februára zorganizoval hasičský zbor v kultúrnom dome výročnú členskú schôdzu. Za prítomnosti viacerých hostí sme zhodnotili svoju činnosť a prijali plán hlavných úloh na rok 2019. Ďakujeme hosťom, že prijali naše pozvanie a strávili s nami príjemný večer!

V mesiaci január sme si pripomenuli 10 rokov od spustenia našej webstránky www.dhzabraham.sk, ktorá už celú dekádu pravidelne informuje o aktivitách abrahámskych hasičov. Za 10 rokov činnosti získala vyše 21700 prístupov a tento počet neustále rastie. Je to dôkaz že ľudia majú stále záujem o jej obsah. Vznikla ešte v dobe, keď iné organizácie v obci nemali svoje stránky a nevyužívali možnosti tejto propagácie, maximálne tak v abrahámskych novinách. Nájdete na nej podrobné informácie o histórii hasičov, fotografie, dokumenty, predpisy, články z novín, výsledky súťaží, čerpanie financií, kontakty, staršie i najnovšie aktuality. Okrem toho tu nájdete aktuálne fotografie z výstavby hasičskej garáže. Budova je už kompletne hotová, bočný plot od škôlky a nájazdové obrubníky od chodníka sú takisto dokončené. Odpad z dvora sa vyviezol na nový zberný dvor. V najbližšom období budú nasledovať terénne úpravy vo dvore. Fotografie z celej výstavby si môžete pozrieť v galérii alebo stačí kliknúť na obrázok dole.

Aktuality z roku 2018

Aktuality z roku 2017

Aktuality z roku 2016

Aktuality z roku 2015

Aktuality z roku 2014

Aktuality z roku 2013

Aktuality z roku 2012